skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

FYZoo ailesinin en yaşlı üyesi “Tuki” bugün 99 yaşına girdi! 1920 doğumlu olan Dev Aldabra Kaplumbağası, kendisi için düzenlenen kutlama partisinde, sevdiği yiyecekler ile hazırlanan doğum günü pastasınının tadını çıkardı. 

İsabetli maç sonucu tahminleri ile tanınan bilge Tuki; FYZoo çalışanları, ziyaretçiler ve basın mensuplarının katıldığı doğum günü partisi öncesinde, yarın oynanacak olan Fenerbahçe – Galatasaray maçı için de tercihini yaptı.

Dünyanın en büyük kaplumbağa türlerinden biri olan Dev Aldabra Kaplumbağaları, Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin kırmızı listesinde (IUCN Redlist) Tehlikeye Açık (Vulnerable) kategorisinde bulunuyor. 255 yıla kadar yaşayabilen ve dünyanın en uzun ömürlü canlılarından biri olan Dev Aldabralar aynı zamanda Hint Okyanusunda varlığını sürdürebilen son dev kaplumbağa türü olarak var olma mücadelesini sürdürüyor.

Yaşam alanları olan Seychelles Adalarının 1700’lü yıllarda tanık olduğu insan yerleşimi ile birlikte, avcılık kurbanı olan Dev Aldabraların yumurtaları da insanlar tarafından besin olarak kullanılmıştır. İnsanlar tarafından adaya getirilen keçi gibi otlak hayvanlar da hem besin açısından rekabeti arttırarak türün nüfus düşüşünde etkili olmuştur.

Adalarda bulunan insan yerleşiminin artması sonucu habitat kaybı yani yaşam alanlarının daralması ile de karşılaşan dev kaplumbağa nesilleri yaklaşık 100 yıl içinde tükenme noktasına gelmiştir. Dev Aldabra dışında tüm dev kaplumbağa türlerinin nesillerinin tükenmesi sonrasında, Albara Atolü Adası “Dünya Miras Alanı” ilan edilmiş ve adada bulunan son dev kaplumbağa türü koruma altına alınmıştır. Ada günümüzde yaklaşık 150.000 adet Dev Aldabra Kaplumbağasına ev sahipliği yapıyor.

FYZoo olarak Tuki için doğum günü ve maç tahmini etkinliklerini, Dev Aldabra neslini tehlikeye sokan etkenleri anlatıp farkındalık yaratmak ve ziyaretçilerimizi genel olarak doğadaki biyo-çeşitlilik krizi konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlemeye devam edeceğiz.

Yaşasın biyolojik çeşitlilik, iyi ki doğdun Tuki!