skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Faruk Yalçın Zoo ailesi olarak yaşamın yeniden normalleşmeye başlamasıyla beraber siz değerli ziyaretçilerimize yeniden merhaba diyoruz!

Parkımızı 5 Haziran Cuma gününden itibaren sosyal mesafe önlemlerini ve gerekli tüm önlemleri azami seviyede uygulayarak ziyarete açtık.

13 Mart’tan bu yana COVID-19 salgınına karşı aldığımız önlemler kapsamında ziyarete kapatmak zorunda olduğumuz parkımızda yaşam, misafirlerimizin, ekip üyelerimizin ve hayvanlarımızın sürekli refahına olan bağlılığımızın bir parçası olarak devam etti ve hayvanlarımızın bakımı en iyi şekilde yapıldı. Parkımızı ziyarete kapasak da bu süreçte gerekli tüm önlemleri alarak çalışmaya devam ettik. Birçok işletmeden ve çoğu turistik mekandan farklı olarak, ziyarete kapalı olsak da bakımını sağlamakla yükümlü olduğumuz 2.500’ün üzerinde kalıcı sakinle, aslında asla kapanmadık, çalışmaya ara vermedik.

Yalnız sizlerle buluşamadık. Şimdi güzel günler yeniden geldi ve tüm sakinleriyle Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı sizi bekliyor!

Önlemlerimize geçerken öncelikle bilet satışlarımız konusundaki önemli değişikliği aktarmak isteriz.

Sosyal teması en aza indirmek için normalleşme sürecinde parkımızda sadece 2 gişe hizmet vermektedir. Giriş biletlerinizi şimdi biletix.com ve bilet.com üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. Ziyaret etmek istediğiniz tarihi seçerek biletinizi satın alabilirsiniz. Giriş biletinizi sadece seçtiğiniz tarihte kullanabileceksiniz.

Önlemlerimiz

Ziyaretçilerimizin, personelimizin ve parkımızda koruma altında bulunan hayvanlarımızın güvenliği için ekstra önlemler aldık.  Birçok alanda yeni çalışma biçimlerine geçildiği normalleşme döneminde, biz de çalışma şeklimizi bu sürece uyumlu hale getirdik. Parkımızın açılması ile birlikte FYZoo olarak aldığımız önlemlerin yanı sıra hepimizin uyması gereken bazı kurallar belirledik.

Normalleşme sürecimizde Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında aldığımız önlemlere ilgili detaylı bilgileri ve ziyaretiniz sırasında uyulması gereken kuralları aşağıda bulabilirsiniz.

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymamız ve maske kullanımı hepimizin sağlığı açısından son derece önem taşıyor.  Kurallara uymanızı kendi sağlığınız ve toplum sağlığı için önemle rica ediyoruz.

Sabrınız ve anlayışınız için çok teşekkür ederiz.

 • Sosyal teması en aza indirmek için normalleşme sürecinde parkımızda sadece 2 gişe hizmet vermektedir. Giriş biletlerinizi şimdi biletix.com ve bilet.com üzerinden online olarak satın alabilirsiniz. Ziyaret etmek istediğiniz tarihi seçerek biletinizi satın alabilirsiniz.
 • Parkımızın çalışma saatlerini kısalttık. Bu süreçte parkımız hafta içleri sabah saat 10:30 ile akşam saat 18:00 saatleri arasında, haftasonları ise 18:30’a kadar ziyarete açık olacaktır.
 • Parkımıza yapılan ziyaretlerde maske kullanımı hem ziyaretçilerimiz hem de çalışanlarımız için zorunlu olacaktır.
 • Parkımızda yer alan kapalı alanların tümü ziyarete kapalı olacak. Bu kapsamda Cüce Maymun Evi, Sürüngen Evi ve Akvaryum ziyarete kapalı olacaktır.
 • Parkımız içerisinde yer alan kafelerimiz sadece açık alanlarda hizmet verecek ve oturma alanları da sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenecektir.
 • Tren turu, oyun parkı, çocuk etkinlikleri geçici olarak hizmet vermeyecektir.
 • Çıkış bölümünde bulunan mağazamız sınırlı olarak hizmet verecektir.
 • Marmaray Osmangazi istasyonu ile parkımız arasında ulaşımı sağlayan servislerimiz geçici olarak hizmet vermeyecektir.
 • Eğitim ve hayvan yönetim bölümü tarafında gerçekleştirilen besleme ve sunumlar geçici süre ile yapılmayacaktır.

Sağlıklı yaşamın teşvik edilmesi

Tüm FYZoo ekip üyeleri hayvanat bahçesinin halka açık alanlarında maske takacaklardır. Ziyaretçilerin de maske takması zorunlu olacaktır. Ziyaretçilerimizin rahatı için hayvanat bahçesi boyunca el hijyen istasyonları mevcuttur. Hayvanat bahçesi ekipleri dezenfektan kullanarak temas noktalarını, tuvalet temas noktalarını ve tuvaletleri sık sık temizleyecek ve dezenfekte edecektir.

Ziyaretçiler, hayvanat bahçesi içinde kişisel hijyen ve sosyal mesafe kurallarını uygulayarak mevcut halk sağlığı önerilerine dikkat etmeleri konusunda teşvik edilecektir.

Bu teşviklere karşı göstereceğiniz anlayış ve iş birliği için şimdiden teşekkür ederiz.

Ziyaretiniz sırasında bilmeniz gerekenler:

 • Parkımıza kesinlikle yiyecek alınmayacaktır.
 • Hayvan habitatları, tüm hayvanların güvende olmasını sağlayacak şekilde ayarlandı, izleme alanlarında fiziksel mesafelendirme önlemleri alındı.
 • Umumi tuvaletler için ekstra temizlik protokolleri uygulanacaktır.
 • Parkımızda yer alan kafe ve dinlenme alanlarımız sadece açık alanlarında hizmet verecektir. Tüm oturma alanları sosyal mesafe gözetilerek hazırlanan sınırlı sayıda masa düzeni ile ziyaretçileri ağırlayacaktır.
 • Çocuk bakım alanları personel tarafından kullanıma açılacak diğer ziyaretçi girmeden dezenfekte edilecektir.
 • Tekerlekli sandalyeler girişten temin edilebilecek ve ziyaretçilerin kullanımından sonra dezenfekte edilecektir.

Ancak, aşağıdaki hizmetler mevcut değildir:

 • Oyun parkı
 • Tren Turu
 • Günlük besleme ve sunum programları
 • Çocuk Etkinlikleri
 • Mescit
 • Sürüngen Evi, Cüce Maymun Evi ve Akvaryum gibi kapalı alan habitatları geçici ziyarete kapalı olacaktır.

En kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

FYZOO