skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Ülkemizin ilk ve tek kızıl panda yavrusu Mian’ı sizle tanıştırmaktan gurur duyuyoruz. Dünyaya geldiği andan itibaren annesi, babası, bakıcı ekibi ve tüm park çalışanlarını neşeye boğmayı başaran Mian’ın sağlık kontrolleri yapıldı ve keyfi oldukça yerinde. Çincede ince pamuk anlamına gelen isminin hakkını veren Mian oldukça narin ve hayat dolu bir dişi kızıl panda yavrusu…

Parkımız; tür devamlılığı tehlike altında olan kızıl pandaların korunmaları ve üremeleri amacıyla, tam üyesi olduğu EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) ile koordine olarak uzun süredir çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda, 2014 yılında Danimarka’nın Kopenhag Hayvanat Bahçesinden transfer edilen ve parkımızda koruma altına alınan 3 dişiden 2’si (Hale ve Jale) geçtiğimiz sene Bursa Hayvanat Bahçesine transfer edilmişti. Sonrasında, parkımızda kalan tek dişi olan Lale’nin eşi Robin, Fransa’nın Cerza Hayvanat Bahçesi’nden transfer edildi. EAZA’nın Kızıl Panda koordinatörü tarafından üreme izni alınması ile birlikte çiftimiz birleştirilmişti. Uzun soluklu bu çalışma, 17 Haziran 2019 tarihinde ilk meyvesini verdi ve ülkemizde dünyaya gelen ilk kızıl panda yavrusu Mian’a kavuşmuş olduk. Nesli tehlike altında olan Kızıl Pandaların soy devamlılığına katkıda bulunmuş olmaktan dolayı gurur duyuyoruz.

Mian, aşıları tamamlanana kadar annesiyle birlikte kışlık yuvalarında yaşıyorlar ancak önümüzdeki günlerde bahçelerini de kullanmaya başlayacaklar.

Yasa dışı avcılık ve Nepal ve Çin’de doğal yaşam alanlarının sürekli olarak tahrip edilmesi nedeniyle Kızıl Panda nesli tehlike altında. Son 20 yılda sayıları yarı yarıya azalan kızıl pandaların sayısı vahşi doğada 7.000 ila 10.000 arasında seyrediyor. Kızıl Pandaların doğal yaşam alanları olan yağmur ormanlarının korunması için Nepal’de gece gündüz demeden çalışan ve geniş bir eğitim ve korucu ekibi kuran Red Panda Network (Kızıl Panda Ağı), parkımız tarafından destekleniyor. Ziyaretçilerimizin katkıları sayesinde Red Panda Network’e olan desteğimiz her sene artarak devam ediyor. Türdeşlerinin mesaj elçileri olarak, kızıl pandaların yaban hayatta verdikleri var olma mücadelesini ziyaretçilerimize aktararak farkındalık yaratmak için parkımızda her gün yeni ziyaretçilerle tanışmaya devam Lale ve Robin’e artık yavruları Mian da eklendi. Siz de parkımızı ziyaret ettiğinizde kızıl panda ailemizle mutlaka tanışın! Ve unutmayın; tanımadığını sevemezsin ve korumanın ilk adımı sevmek! Yaşasın Biyolojik Çeşitlilik!