skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

FYZoo ailesi olarak; doğada nesli tehlike altında olan Hint Gergedanlarına yönelik gerçekleştirilen koruma projelerine destek olmaktan kıvanç duyuyoruz. Parkımızda koruma altında olan Hint Gergedanları Samir ve Komala, bundan böyle ziyaretçilerimizin destekleri sayesinde doğadaki türdeşlerine yardım edebilecekler.

2019’un ilk günlerinde başlatılan işbirliği sonucunda WTI: Wildlife Trust of India (Hindistan Yaban Hayat Vakfı) çatısı altında bulunan CWRC: Center for Wildlife Rehabilitation and Conservation (Yaban Hayat Rehabilitasyon ve Koruma Merkezi) tarafından Hint Gergedanlarına yönelik devam eden koruma çalışmalarını resmi olarak desteklemeye başladık. İşbirliği kapsamında her yıl artarak devam edecek maddi katkının yanı sıra veteriner hekimlerimiz ile saha desteği de sağlayacağız.

Centre for Wildlife Rehabilitation and Conservation (Yaban Hayat Rehabilitasyon ve Koruma Merkezi)

Hindistan’ın Assam eyaletinde ve UNESCO Dünya Miras Listesinde bulunan Kaziranga Milli Parkı, doğadaki Hint Gergedanınüfusunun 3’te 2’sini barındırıyor. Muson yağmurları ile sellere maruz kalan park aynı zamanda Bengal Kaplanı, Asya Fili ve Hint Bizonu gibi birçok farklı türe de ev sahipliği yapıyor. Ancak her yıl yaşanan seller sırasında ailelerini kaybeden yavrular dışarıdan müdahaleye muhtaçlar. Bu amaçla kurulan CWRC, Hindistan’da öksüz kalan veya yaralanan hayvanlara yönelik çalışmalar yürüten tek tesis. CWRC tarafından kurtarılan hayvanlar tedavileri tamamlandıktan sonra kurtarıldıkları alana mümkün olan en yakın konuma geri bırakılıyorlar. Ancak bazı durumlarda uzun süre bakıma muhtaç olan hayvanlar için yaşam alanları da mevcut. Açıldığı 2002 yılından bu yana yaklaşık 4.500 vaka ile ilgilenen merkez, vakaların %60’ını doğaya geri bırakmış durumda.

CWRC koruma merkezi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Gergedan Nesli Neden Tehlike Altında?

Yüzyıl önce Afrika ve Asya’da 500.000 gergedan yaşıyordu. Maalesef günümüze ulaşan sadece 5 gergedan türü kaldı ve bu türlerin tamamı Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından “Tehlike Altında” kategorisine alındı. Boynuzları için yasa dışı avcılık kurbanı olan gergedanlar aynı zamanda habitat kaybı, yani doğal yaşam alanlarının daralması sorunu ile de karşı karşıya kalmış durumdalar. Asya’da rağbet gören gergedan boynuzları, geleneksel tıpta ve zenginliği sembolize eden objelerin yapımında kullanılıyor. Asya ülkelerinde gergedan nüfusunun giderek azalması sonucu, yasa dışı avcılık ile ele geçirilen boynuzların değeri ve dolayısı ile avcılık aktiviteleri de gün geçtikçe artıyor. Günümüzde doğal parklar ve rezervler dışında çok az sayıda gergedan kalmasına rağmen, korumalı alanlarda bulunan gergedanlar bile ciddi bir avcılık tehdidiyle karşı karşıyalar. Zira boynuzlarının değeri arttıkça avcılık yöntemleri de gelişmeye devam ediyor.