skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde köpeklerin saldırısıyla yaralanan kızıl tilki Milli Parklar Müdürlüğü tarafından tedavisi için parkımıza getirildi. Karantina bölgemizde yaralarına bakılan ve tedavi edilen kızıl tilki Ballıkayalar Tabiat Parkına bırakıldı.

Parkımız, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış Doğu Marmara Yaban Hayatı Kurtarma Merkezi olarak, doğada yaralanmış yaban hayvanların tedavi ve rehabilitasyon işlemlerini gerçekleştiren, bu canlıların yeniden ait oldukları doğal yaşama dönmelerini sağlayan ülkemizin en önemli kurumlarından biridir.

Yoğun şehirleşme sonucu yaban hayat alanlarının daralması sebebiyle özellikle otoyollarda herhangi bir hayvana çarpma ihtimali oldukça artıyor. Bu tip durumlarda, 177 no’lu numaradan Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine ulaşarak, söz konusu canlıların yaşama tutunmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Kızıl tilkiler ormanlar, çayırlar, dağlar ve çöller gibi birçok farklı yaşam alanlarında yaşayabilirler. Ayrıca çiftlikler, banliyö alanları ve hatta büyük topluluklar gibi insan ortamlarına da uyum sağlarlar.

Kırmızı tilkiler kemirgenler, tavşanlar, kuşlar ve diğer küçük türlerle beslenen avcılardır, ancak diyetleri ev ortamları kadar esnektir. Tilkiler, meyve ve sebze, balık, kurbağa ve hatta solucanları yiyebilirler. İnsanlar arasında yaşayan tilkiler, çöp ve evcil hayvan mamalarıylada beslenebilirler.

Tilkiler kalın kuyruklarını denge kurma aracı, soğuk havada sıcak bir örtü ve diğer tilkilerle iletişim kurmak için bir bayrak olarak kullanırlar.

Tilkiler, varlıklarını bildirmek için ağaçlara ya da kayalara kokularını bırakarak birbirlerini uyarırlar.

Kızıl tilkiler çiftleştiklerinde 2 ile 12 arasında yavruları olur. Doğduklarında kızıl tilki aslında kahverengi veya gridir. Yeni bir kızıl ceket genellikle ilk ayın sonunda büyür, ancak bazı tilkiler altın, kızılımsı, kahverengi, gümüş veya hatta siyah renge sahip olabilir.