skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Günümüzde hayvanat bahçeleri, nesli tükenme tehlikesinde olan canlı türlerini sadece parklarda koruma altına almıyor. Ayrıca doğal yaşam alanlarında tehlike altında olan müdahaleye ihtiyaç duyan türlere ilişkin koruma projelerine de destek oluyor. Bir diğer deyişle, yaban hayatı koruma organizasyonlarının en büyük destekçileri olarak hayvanat bahçeleri öne çıkıyor.

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak destek olduğumuz koruma projelerine bir yenisini eklemenin tarifsiz mutluluğunu yaşıyoruz. Afrika’da aktif olarak saha çalışmaları yürüten Zürafa Koruma Vakfı’na (Giraffe Conservation Foundation) sunduğumuz destek her sene artarak devam edeceği gibi, bu değerli projeye veteriner ve biyolog ekibimiz ile saha desteği de vereceğiz.

Zürafa Koruma Vakfı’na 2018 yılı için sunduğumuz katkılar, vakfın “Operation Twiga III” ismini verdiği koruma projesine aktarılacak. Proje kapsamında, Uganda’nın zürafa nüfusu barındıran 3 ayrı bölgesinden biri olan ve sadece 35 zürafa barındıran Kidepo Valley National Park’a, Murchison Falls mevkiinde bulunan nüfustan Nil nehri aşılarak zürafa transferi gerçekleştirilecek. Kidepo Valley mevkiinde yaşayan Nubian (Rotschild’s) zürafalarının sayıları 90’lı yıllarda sadece 3 bireye kadar düşmüş ancak müdahaleler sonucunda toplam nüfus 35’e kadar yükselmişti. Buna rağmen, nesillerini sürdürebilmek için Twiga III Operasyonu ile gerçekleşmesi umulan nüfus desteğine muhtaçlar.

Twiga III operasyonunun detaylarına ve vakfın Uganda’da gerçekleştirdiği tüm çalışmalara aşağıdaki bağlantılardan ulaşmanız mümkün:

https://giraffeconservation.org/programmes/uganda-programme/

https://giraffeconservation.org/world-giraffe-day/

Zürafaların en nadir alt türlerinden biri olan Nubian (Rotschild’s) zürafaları ile Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda tanışabilirsiniz. Parkımızda koruma altında bulunan Hugo, Robin ve Hynek, türdeşlerinin mesaj elçileri olarak Uganda’da devam eden koruma çalışmalarına dikkat çekmek, farkındalık yaratmak ve projeye destek toplamak için her gün yeni ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.

Biz de parkımızın tüm gelirlerini koruma altına aldığımız canlıların bakımının yanı sıra, yaban hayatta nesli tehlikede olan canlılar için başlatılan koruma projelerine aktarmaya devam edeceğiz. Uzun vadeli koruma stratejimizin uygulanabilmesini, destekleri ile mümkün kılan tüm ziyaretçilerimize tekrar teşekkür ederiz.