skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı


En uzun hayvanı kutlamak için yılın en gecesi olan 21 Haziran’da kutlanan “Dünya Zürafa Günü”, zürafalara dikkat çeken heyecan verici yıllık bir etkinliktir.
Dünya Zürafa Günü, sadece bu şaşırtıcı güzellikllikte, narin ve çok sevilen hayvanların dünya çapında bir kutlaması değil, aynı zamanda zürafanın yaban hayatında karşılaştığı zorluklara destek vermek, farkındalık yaratmak ve ışık tutmak için her yıl düzenlenen bir etkinliktir.
Günümüzde vahşi doğada sadece yaklaşık 66.000 zürafa kaldı. Dünyanın dört bir yanındaki hayvanat bahçeleri, okullar, STK’lar, hükümetler, kurumlar, şirketler ve koruma organizasyonları vahşi doğada zürafa konusunda farkındalık ve destek sağlamak için WGD üzerinde veya çevresindeki etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. 

Dünya Zürafa Günü’nü (WGD) destekleyerek, doğrudan Afrika’daki zürafayı kurtarma çalışmalarına yardımcı olursunuz. Zürafa gününe nasıl destek olacağınız ile ilgili GFC (Dünya Zürafa Vakfı) kaynak sayfasına göz atın. Sosyal medya kampanyalarına destek olarak farkındalığın artmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zürafaları Yakından Tanıyın!

Zürafalar, yükselen bacakları ve uzun boyunları sayesinde dünyanın en uzun memelileridir. Bir zürafanın bacakları tek başına birçok insandan daha uzundur, yaklaşık 6 feettir. Bu uzun bacaklar, zürafaların kısa mesafelerde saatte 35 mil kadar hızlı koşmalarını ve daha uzun mesafelerde saatte 10 mil rahatça yolculuk etmelerini sağlar.

Davranış


Tipik olarak, bu büyüleyici hayvanlar açık otlakları yaklaşık yarım düzine küçük gruplar halinde dolaşır.
Bazen uzun boyunlarını ve kafalarını çarpıştırarak birbirleriyle savaşırlar. Bu tür yarışmalar genellikle tehlikeli değildir ve bir hayvan boyun eğdiğinde ve uzaklaştığında sona erer.

Yükseklik ve Boyut

Zürafalar yüksekliklerini iyi bir avantaj sağlamak için kullanırlar ve birkaç diğer hayvanın erişebileceği ağaç tepelerindeki yapraklara ve tomurcuklara göz atarlar. Zürafanın dili bile uzundur. 53 cm’lik dil, dallardan lezzetli yeşillikleri koparmalarına yardımcı olur. Zürafalar çoğu zaman yemek yerler ve inekler gibi yiyecekleri yeniden canlandırarak ve geviş getirerek çiğnerler. Bir zürafa her hafta yüzlerce kilo yaprak yer ve yeterli yiyecek bulmak için kilometrelerce yol kat eder.
Zürafanın yüksekliği aynı zamanda Afrika savanının genişliğinde yırtıcılar için keskin bir gözlem yapmasına da yardımcı olur.
Zürafanın boyları da bir dezavantaj olabiliyor. Msela bir zürafanın su kuyusundan su içmesi zor ve tehlikelidir. Çünkü zürafalar eğilip su içmek için bacaklarını açmak zorundadır ve bu büküldükleri pozisyon, Afrika’nın büyük kedileri gibi yırtıcılara karşı onları savunmasız hale getirir. Zürafalar sadece birkaç günde bir su içmelidir ve sularının çoğunu yedikleri tatlı bitkilerden alırlar.
Züfalar doğumu ayakta yaparlar. Zürafa yavruları, doğumda 5 metreden fazla mesafeden yere düşerek dünyaya oldukça sert bir karşılamayla gelirler. Bu bebekler yarım saat içinde ayakta durabilir ve doğumdan on saat sonra annelerine inanılmaz bir şekilde koşabilirler.