skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

20 Ekim Dünya Tembel Hayvan Günü, Tembel Hayvanların doğal yaşam alanı ve yaşam döngüsü hakkında farkındalığı gündeme getiren bir gündür. Tembel Hayvan Günü ilk olarak 2010 yılında Kolombiya’nın Medellin kentinde bulunan AIUNAU Vakfı tarafından kutlanmıştır. AIUNAU üyeleri 1996 yılından beri tembel hayvanlar üzerinde çalışmaktadır. Bu önemli günün temel amacı; Bu canlıların refahını, koruma çalışmalarını ve insanları vahşi hayata karşı bilinçli kılan unsurları vurgulamaktadır.

Tembel Hayvan  (Bradypus Variegatus)

Dünya’daki en yavaş memeliler olarak bilinirler. Yerdeki hızı 0.2m/s, ağaçlardaysa biraz daha fazla olarak 0.3m/s.‘dir. Orta ve Güney Amerika’da ki yağmur ormanlarında yaşarlar. İki parmaklı ve üç parmaklı olmak üzere toplam 6 türü bulunmaktadır. Kas dokularının zayıf olmasından dolayı da çok çabuk yorulurlar. Bu sebeple günlerinin yarısından çoğunu uyuyarak geçirirler. Tehlikeli durumlarda kolaylıkla savunmasız ve çaresiz düşebilirler. Fakat yavaş olmalarının en büyük avantajı ise, uzun süre hareketsiz kalarak sırtlarında oluşan yosunlar ve terlememe özellikleri sayesinde kendilerini çok iyi kamufle etmeleridir.
Hem hayvansal hem de bitkisel besinlerle beslenebilirler. Sindirim sistemleri farklı olduğu için yedikleri besinleri sindirmeleri uzun sürmektedir ve yiyecek türüne göre bu sindirim 25 günden fazla sürebilmektedir. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, gurbette koruma çalışmalarının verimi olan ülkemizin tek Tembel Hayvan Ailesine ev sahipliği yapmaktadır. Tembel Hayvan çiftimiz geçtiğimiz aylarda ülkemizin ilk Tembel Hayvan Yavrusunu dünyaya getirdi. Halen annesinin himayesinde olan Hayvan Yavrumuza İspanyolcada “yarın” anlamına Mañana ismi verildi. Annesi Felix ve babası Benny ile birlikte parkımızda bulunan Cüce Maymun Evi’nde yaşayan Mañana rahat tavırları ve şaşırtıcı iştahıyla göz dolduruyor. Siz de bu canlılarla beraber vakit geçirmek ve Tembel hayvanların habitatı, fizyolojisi ve alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız parkımıza gelip Felix (anne), Benny (baba) ve çocukları Mañana ile Dünya Tembel Hayvan Günü’nde yapılacak etkinliklere katılabilirsiniz.

Etkinlik Programı:

13:00 – 14:00 Atölye Çalışmaları

14:30 – 15:00 Tembel Hayvan Beslenme ve Sunum Saati