skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Dünya Maymun Günü, maymunlar için farkındalığın yaygınlaştırılması, onlara sevgi gösterilmesi ve onların bakımı için oluşturulmuş uluslararası bir gündür.

Maymunlar/ Primates

Maymunlar; Primatlar takımından olan memeli bir hayvan türüdür. Bu tanım biyolojide yaygın olarak maymunların da içinde bulunduğu tarsierler, lemurlar, insanlar ve bilinen daha 260 primatı da içine alır.

Maymunlar; ilginç, sevimli, yaramaz, meraklı ve zeki canlılardır. Babun gibi yerde yaşayan bir kaç türün dışında, hepsi ağaçlarda yaşar. Büyüklükleri çok değişiktir. Boyları 12-13 cm olan makilerle bir bardağa rahatça sığabilen minik marmosetten, 300 kg ağırlığı olan gorile kadar farklı birçok türü vardır. Koku alma duyuları çok zayıf olmasına rağmen, görme ve işitmeleri
güçlüdür. Çoğunlukla gündüz faaldirler. Hepsi otçul memelidir. Ağaç filizleri, yaprak, çiçek, tohum ve meyveler başlıca yiyecekleridir. Bunun yanında böcek, yumurta ve leş yiyenleri de vardır. Çok çevik ve zeki hayvanlardır.

İki grupta incelenirler.
1. Asya ve Afrika’daki eski dünya maymunları
2. Orta ve Güney Amerika’daki yeni dünya maymunları

Yeryüzünde birçok canlı türünün yaşadığı gibi ne yazık ki bu özel canlıların popülasyonunda düşüş yaşanmaktadır. Azalan maymun nüfusuna dikkat çekmek amacıyla kutlanan bu özel gün, maymunlar hakkında bilgi edinmek, bu bilgiyi başkalarına öğretmek, farkındalık oluşturmak, doğaya ve canlılara karşı daha bilinçli olmak gibi insani görevlerimizi bir kez daha
hatırlamak içindir.

Nüfusu tehdit eden tek neden İnsanoğlu!

Dünya genelinde bilinen 264 maymun türü bulunmaktadır. 31 primatologdan oluşan ekiple yapılan araştırmalar sonucu araştırmacılar, primat türlerinin dörtte üçünde azalma gösterdiğini ve yaklaşık %60’ı şu anda yok olma tehdidi altında bulunduğunu söylemektedir. Goriller başta olmak üzere, primatların tarım, avcılık, madencilik ve bilimsel araştırmalar için
satılmak üzere bu canlıları yakalamak gibi nedeniyle son on yılda olduğundan daha kötü durumda olduğu bilinmektedir.

Maymunlar genelde evcil hayvan beslemek isteyenler için küçük yaşlarda anneleri öldürülerek alınır ve insanlara para karşılığında satılır. Bir yandan da, bilimsel deneylerde kullanılmak üzere yakalanır ve evleri ellerinden alınarak yerine gökdelenler dikilir. Bu sebeple, bazı maymun türlerinin nüfusu 70 bireye kadar düşmüş durumdadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, primatların yaşadıkları ekosistemler için son derece önemli olduğunu göstermiştir. Örneğin, yapraklar ve meyvelerle beslenirken polenler ağaçlar arasında hareket eder. Dışkılarından tohumlar gönderirler, böylece bitkiler sağlıklı bir aralıkta yayılabilir.

Besin zincirinin önemli unsurlarından olan bu canlıların korunması konusunda Dünyadaki birçok hayvanat bahçesi, Maymun Günü için özel kutlamalar düzenlemektedir. Siz de yakınınızdaki yerel hayvanat bahçesinde maymunları ziyaret edebilirsiniz. Maymunlar ve diğer primatlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, bünyesinde Gurbette Koruma Yöntemi(Ex-situ Koruma) ile 13 maymun türü barındırmaktadır. Yıl içerisinde yavrular elde ederek soy devamlılığına katkı sağlayan parkımız, bireysel farkındalığın oluşması için hafta sonları ziyaretçilerimizle beraber etkinlikler düzenlemektedir. Ülkemize özgü bir maymun türü olmasa da onlara karşı sorumluluklarımız mevcuttur. Bireysel farkındalığa ulaşana kadar kurumumuzla beraber öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğiz. 14 Aralık Dünya Maymun Günü’nde maymunların neden hızla tükendiğini, bunun için neler yapabiliriz? konu başlıklarını işlerken, beraberinde bu canlıları yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Siz de bu canlıların korunmasını desteklemek ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız parkımızı ziyaret edebilir, daha fazla bilgi edinebilirsiniz.