skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Kuş Günü, tüm dünyada azalan kuş türlerine dikkat çekmek amacıyla Ocak ayında kutlanır. Yanardöner tüyler, acayip biçimler, hassas koreografiler, aşırı süslemeler, ahenkle kanat çırpışları ve binlerce türde yüzlerce renge sahip, güzel sesleriyle doğa ananın solistleri olan ve insanoğluna birçok faydası bulunan kuşları bu sene de unutmadık!

Hayat Savaşının Havadaki Fatihleri

Kuşlar, Dünya’nın her yerinde belli habitatlarda hayatta kalır. Çok yönlülük dehaları sayesinde kuzeyden güneye her yerde kuşların yaşam alanı bulunur. Çeşitlilikleri, yaşama renk katmaları için değil, yaşama nedenidir. Olağanüstü uçuş özelliklerinin benzersiz yön bulma becerisiyle birleşmesi, kuşları en uzak yerlere götürür. Tehlikeli özelliklere sahip becerikli avcılardır. Kuş dünyasında dişilerin yüksek standartları vardır. Erkekler ise; şekil değiştiren, renklerini sergileyen, dans eden, şakıyan ve göz kamaştıran özelliklerle donanımlıdır. Gaga ise, kuşun şekli, boyutu ve beslenmesi açısından çeşitlilik gösterir.

En büyük tehdit, habitat kaybı ve habitat bozulması!

Dünyada 10.853 kuş türü bulunmaktadır (Gill & Donsker, 2012). Tanımlanan tüm türlerin yüzde 85'i habitat kaybından etkilendi. Son iki yüzyılda yaklaşık 103 kuş türü nesli tükenmiştir. Üreme alanlarının, göç sırasında dinlenme alanlarının ve yaşamlarını sürdürdükleri alanların yok edilmesi, kirlilik ve mevsimsel değişimler nesillerini tehlikeye sokan en önemli faktörlerdir.

Felaketler!

1989 Exxon Valdez sızıntısı en az 250.000 kuşu öldürdü. 1994'te Güney Afrika’daki bir dökülme 5.000 Afrika penguenini (Spheniscus demersus) öldürdü ve altı yıl sonra aynı bölgedeki bir diğer sızıntı kalan nüfusun yüzde 40’ını tehdit etti. Fransa’nın Brittany Sahili’nden 1999’da bir sızıntı tahminen 100.000 ila 200.000 kuşu öldürdü. Ocak 2001’de Ekvatorlu bir tanker Galapagos Adaları'na döküldüğü gibi, nadir martı olan lav martı (Larus fuliginosus) ve Galapagos pengueni (Spheniscus mendiculus) dahil olmak üzere birçok endemik türü tehdit etmişti. 2017 yılının başlarında Körfezde meydana gelen petrol sızıntısı yüzünden birçok balık ve kuş türü petrole bulanmıştı. Gönüllü vatandaşlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Darıca hayvanat bahçesi ortak çalışmalarıyla canlıların tedavileri yapılmıştı fakat birçoğu durumları çok kötü olmasından dolayı kurtarılamadı.
Kuşların renkleri, şarkıları, uçuşları ve çeşitli davranışları insanlara büyük ilham veriyor. Çalışma ilkelerini kendimize uyarlayarak yaşamımızı kolaylaştırıyoruz. Kuşlar, besin döngüsü, biyolojik ayrışma, haşere kontrolü, bitkilerde döllenme, leşleri temizleme ve tohum ayrımı gibi ekosisteme birçok önemli hizmetler sunmaktadır. Çevre sağlığının da en önemli göstergelerindendir. Küresel ısınmanın etkilerinin de ilk habercilerinden olmuştur. Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, birçok canlının yanı sıra pek çok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ex-Sitü Koruma Yöntemiyle bünyesindeki canlıları koruma altına almasının yanı sıra Hindistan’da Hornbill Nest Adaption Program ve Batı ve Güney Tayland’da Hornbill Research

Foundation In-Situ Koruma projelerine azalan kuş nüfusunun devamlılığını sağlamak amacıyla destek olmaktadır. Siz de parkımızı ziyaret ederek bu canlıları yakından görebilir ve soy devamlılığı için katkı sağlayabilirsiniz.