skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nın en uzun süreli sakinlerinden biri olan boz ayı Yumoş, 27. yaşını doldurmak üzere. 

Yaşlanmanın getirdiği sağlık sorunlarını takip edebilmek ve gereken önlemleri almak için gözümüz her zaman Yumoş’un üzerinde ve onu düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiriyoruz.

Detaylı muayenenin yapılabilmesi için öncelikle anesteziye alınması şart olan boz ayımız çok yaşlı olduğu için anestezi süresini uzun tutmamaya gayret ediyoruz. Mümkün olan en kısa sürede tüm tetkiklerini gerçekleştirip, gerekli müdahaleleri yapıyoruz.

Boz ayımız Yumoş’un muayenesinde ne tür bulgular var?

İnsanlarda olduğu gibi geriatrik (yaşlı) hayvanlarda da göz, diş ve eklem problemleri sıklıkla görülür. Bu nedenle Yumoş’un göz, diş ve eklemlerini düzenli olarak detaylı mayene ediyoruz. Boz ayımızın her yıl rutin olarak yaptığımız kontrolünü bu sene İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Dilek Olğun Erdikmen ile birlikte gerçekleştirdik. Ağız içinin detaylı muayenesini yaptık ve diş temizliğini gerçekleştirdik. Bununla birlikte göz dibinin detaylı muayenesini, uzuvların röntgenlerinin çekilmesi ve ortopedik muayenesini başarıyla gerçekleştirdik.