skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Doğa Koruma Vakfı (NCF)’nın yürüttüğü Boynuzlu Kuş Yuvası Evlat Edindirme Programı (HNAP)’na yaptığı desteklerle nesli tehlike altındaki canlılara yardım etmeye devam ediyor.

Hindistan merkezli Doğa Koruma Vakfı, Mysore Doreswamy Madhusudan tarafından 1996 yılında kuruldu.  30.000 tür flora ve fauna ile zengin bir biyoçeşitliliğe sahip Hindistan’da yaban hayatını korumak için bilimsel araştırmaları teşvik eden Vakıf, çeşitli programlarla da birçok canlı türünü korumaya yönelik etkili çalışmalar yürütüyor. Doğu Himalaya bölgesinde Pakke Kaplan Koruma Alanı’nda (PTR: Pakke Tiger Reserve) hayata geçirdiği Hornbill Nest Adoption Programı’na ise FYZoo olarak (Boynuzlu Kuş Evlat Edindirme Programı) biz de bağış yaparak destek veriyoruz!

PTR, Doğu Himalaya’da biyoçeşitliliğin  sıcak noktalarından. Bu kapsamda, 2000’den fazla bitki, 300 kuş, 40 memeli , 30 amfibi  ve 36 sürüngen türüne ev sahipliği yapıyor. 861.95 km2 yüzölçümüne ve 1,500 metrekare rakıma sahip biyolojik çeşitliliğin son kalelerinden biri olan alanda ne yazık ki birçok flora ve fauna türü  tehdit altında. Bu duruma müdahale etmek adına tasarlanan Boynuzlu Kuş Evlat Edindirme Programı (HNAP), topluluk temelli bir koruma girişimi. HNAP’ın odak türleri, Great Hornbill, Oriental Pied Hornbill ve Wreathed Hornbill. 2012 yılında başlatılan Program kapsamında saha personellerinin sağduyusu ve gayretli çalışmaları neticesinde boynuzlu kuşlarla birlikte birçok tür gözetim altında korunmaya alınmış durumda. Programa dâhil olan rehberler eğitimin yanı sıra yakacak odun kullanımının azaltılması ve fidan yetiştirme dahil olmak üzere yerel halkı ve öğrencileri bilinçlendirmeye yönelik çeşitli çalışmalar yürütüyor. Boynuzlu kuşlar kuluçkaya yatmaları için ağaçlardaki doğal oyuklara ihtiyaç duyarlar. Bu alanların korunması için, Program kapsamında birçok yuvanın onarımı yapıldı ve 100’den fazla boynuzlu kuş yavrusunun büyümesine yardımcı olundu.

Boynuzlu kuşlar tek eşli olmaları ve yavaş üremelerinin yanı sıra biyolojileri gereği kolay avlanabilen canlılar olduklarından avlanma ve habitat kaybına karşı oldukça savunmasız haldedir. Bu da üreyen kuşların ve yuvalanma alanlarının kaybı ile sonuçlanıyor.

Bağış yaptığımız bu koruma programı dâhilinde korunan Great Hornbill, Wreathed Hornbill ve Rufous-Necked Hornbill türleri savunmasız (VU) kategorisinde olup nüfus eğilimi “azalan” olarak belirlendi. Bu sebeple, koruma altına alınmaları kritik önem taşıyor.

Siz de FYZoo’ya destek olun, koruma altındaki boynuzlu kuşların neslini devam ettirmeye katkı sağlayın.