skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Dünya Aslan Günü, yeryüzündeki aslanların önemi ve korunması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 2013 yılında küresel olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Güçlü ve görkemli olan hayvanların kralı, hiçbir doğal düşmana sahip değildir. Ancak düşünülemez bir biçimde, Afrika kuşağı sayıları, yaşam alanı kaybından ve insan kaynaklı müdahalelerden dolayı son üç kuşakta %40’ın üzerinde bir düşüş yaşadı. Vahşi doğada sayıları yaklaşık 20.000 kadar olan aslanlar şimdi resmi kayıtlarda Hassas Tür (VU) olarak sınıflandırıldılar. Bunun anlamı ise neslin doğada tükenme riskinin yüksek olduğudur.

Aslanlar eskiden Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere 5 kıtada yaşam alanlarına sahipti. Bugün ise Amerika kıtasının tamamında, Asya kıtasının Hindistan

hariç her yerinde, Avrupa’nın tamamında ve Afrika kıtasının bir bölümde nesilleri tamamen tükendi.

Aslanlar diğer hayvanların, özellikle zebra ve Afrika Antilopları gibi otçullar arasındaki nüfusun sağlıklı bir denge sağlanmasında çok önemli bir rol oynarlar. Bu da otlakların ve ormanların durumunu etkiler. Afrika Aslanı, savanaların en büyük yırtıcısıdır. Erkek aslanların boyu 90 cm’si kuyruk olmak üzere ortalama 2,70 m. ağırlığı ise 260 kiloyu bulabilir. Dişilerde bu oranlar neredeyse yarısı kadardır. Korkunç kükremesi 5 km ileriden duyulabilir. İnsanları av olarak hedef alabilirler.

Dünya Aslan Gününü Kutlamak İçin Bize Katılın!

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, Sinem ve Duruk adında iki aslana ev sahipliği yapmaktadır. Ex-situ koruma yöntemiyle koruma altına alınan aslanlarımızdan yavru elde ederek aslanların soy devamlılığına katkı sağlamaktayız. Projelerin sürdürülebilir bir şekilde tasarlanıp, inşa edildiğinden ve işletildiğinden; sosyal, çevresel ve ekonomik ihtiyaçların daha

iyi dengelendiğinden emin olmak için milli eğitim bakanlığı, çeşitli işletmeler, topluluklar ve sivil toplum kuruluşları ile çalışıyoruz.

Siz de vahşi doğanın simgesi haline gelen aslanları daha yakından tanımak ve Dünya Aslan Günü’ne özel etkinliklere katılmak için 10 Ağustos günü parkımızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Etkinlik Programı:

11:00-12:00 Aslan Ailesi Barınağında Beslenme ve Sunum Saati

12:00- 14:00 Yüz Boyama ve Maske Boyama Atölye Çalışması