skip to Main Content
Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

Bir anne şempanze ile bebeği arasındaki bağ aynı insanlarda olduğu gibidir. Anne bebeğini yaşamı boyunca bilgi ve becerileriyle destekler. Dişi şempanze yavrularının, anneleriyle olgunlaşıncaya kadar hatta bazen yaşamları boyunca kaldıkları görülür. Anne şempanze ile olmak yavrulara; küçük kardeşlerine bakmak ve anne olduklarında kullanacakları bilgi ve becerileri kazanmalarını sağlar.

Bir şempanzeden yavrusunu onu öldürmeden almak imkansızdır.

Annesinden travmatik bir şekilde, hayvan tacirleri tarafından, evcil hayvan olarak satılmak üzere çok küçük yaşta koparılan ve kaçırılırken Türkiye sınırında yerel otoriteler tarafından el konularak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından bakımı için FYZoo’ya getirilen Kınalı, yavru şempanze barınağımızda tanışabileceğiniz Gölge ve Jane’i parkımızda dünyaya getirdi.

Ancak maalesef travmatik geçmişi ve annelik bilgi ve becerilerinden yoksun olarak büyümesi sebebiyle yavrularına gereken özeni ve ilgiyi gösteremedi.

İlk yavrusu Gölge 19 Mayıs 2015’te doğdu. FYZoo Hayvan Bakım ekibi onun bugüne kadar sağlıklı yaşaması için gereken çabayı gösterdi.

İkinci yavrusu Jane ise 28 Mayıs 2017’de doğdu. FYZoo Hayvan Bakım ekibimizin çabalarının yanı sıra veteriner hekimimizin birebir “annelik” yaptığı Jane’in de sevgi dolu bir ortamda büyümesi sağlandı.

Bu süreçte iki yavrunun birbirlerini tanıma ve uyum çalışmaları devam etti. Şimdi iki kardeş birlikte aynı barınağı paylaşıyorlar. İki yavrunun rehabilitasyonu ve anneleri Kınalı’nın yanı sıra ailenin diğer üyeleriyle de birleştirilme çalışmaları devam ediyor.

Egzotik Hayvanların Evcil Hayvan Olarak Satışı Ülkemizde Yasadışı

Egzotik hayvan kaçakçılığı ve yasa dışı avcılık gibi suçlar devam ettiği sürece maalesef bu tür üzücü hikayelerle karşılaşmaya devam edeceğiz. Bu konuda ziyaretçilerimizin ve takipçilerimizin desteklerini bekliyoruz.

Dileğimiz; egzotik hayvanları evcil hayvan olarak sahiplenenlerin ve evcil hayvan olarak görülmelerine yol açan yayınlarla sahiplenmeye özendiren her davranışın, Kınalı ve yavrularının başına gelenlerin çoğalmasına yol açtığını unutmamanız.

Ve bu mesajı yaymanız.